Opgavekalender

Opgavekalender2018-09-18T18:35:58+00:00

Hvem laver gudstjenesterne?

Mellem 10-25 frivillige er engageret i at løse opgaver til hver gudstjeneste. Kirketjenere, skærmteam, lydfolk, streaming-team, musikere og sangere, mødeledere, forbønsteam, børneteam, gudstjenesteværter…

Kontakt Hanne Dalsgaard, hvis du ønsker at blive en del af disse teams

Gudstjenesteopgaver

sep
29
lør
2018
9:30 Gudstjenesteopgaver
Gudstjenesteopgaver
sep 29 kl. 9:30 – 21:00
Gudstjenesteopgaver
Prædikant: Liturg og gudstjenesteleder:  Teamleder: Lovsang: Hanne Dalsgaard Forbøn: A:  B: Lyd: Søren Baldwin Projektor: Hanne Vingborg Roderiet: PitStop: Bamsebande: Kirketjener: Alterblomster: Gudstjenesteværter: Livestreaming: Profetteam:
sep
30
søn
2018
10:30 Gudstjenesteopgaver
Gudstjenesteopgaver
sep 30 kl. 10:30 – 12:00
Gudstjenesteopgaver
Prædikant: Bente Mikkelsen Pahus Liturg og gudstjenesteleder: Frans Vestergaard Jensen Teamleder: Frans Vestergaard Jensen Lovsang: Jonas Larsen Søholm Forbøn: A: Leif Simonsen og Kirsten Bruun  B: Irene og Niels Peder Nielsen Lyd: Tim Baldwin Projektor: Hanne Vingborg Roderiet: Team 1 – Merete Heldt PitStop: Birgitte Tølbøl Bamsebande: Marianne Vindum Christoffersen Kirketjener: Inge Jørgensen Alterblomster: Merete Simonsen[...]
okt
7
søn
2018
10:30 Gudstjenesteopgaver
Gudstjenesteopgaver
okt 7 kl. 10:30 – 12:00
Gudstjenesteopgaver
Prædikant: Peter Sode Jensen Gudstjenesteleder: Berit Bagger Lovsang: Eva Thygesen Forbøn: A: Annalise Højrup og Ulrik Bagger  B: Martin Lauridsen og Merete Simonsen Lyd: Mads Nielsen Projektor: Søren Pedersen Roderiet: Team 2 – Betina Meldgaard PitStop: Olav eller Niels Bamsebande: Sara Debel Kirketjener: Hanne og Svend Erik Kristensen Alterblomster: Irene D. Nielsen Gudstjenesteværter: Gitte Østerby,[...]
okt
14
søn
2018
10:30 Gudstjenesteopgaver
Gudstjenesteopgaver
okt 14 kl. 10:30 – 12:00
Gudstjenesteopgaver
Prædikant: Frans Vestergaard Jensen Gudstjenesteleder: Frans Vestergaard Jensen Lovsang: Ruben Dalsgaard (Hanne Dalsgaard er tovholder) Forbøn: A: Metus Kristensen og Merete Simonsen  B: Leif Simonsen og Kirsten Bruun Lyd: Tim Baldwin Projektor: Hanne Vingborg Roderiet: Ingen PitStop: Ingen Bamsebande: Ingen Kirketjener: Rosa og Børge Kristiansen + Hanne Laursen Alterblomster: Irene Jørgensen Gudstjenesteværter: Alice Møberg, Morten[...]
okt
21
søn
2018
10:30 Gudstjenesteopgaver
Gudstjenesteopgaver
okt 21 kl. 10:30 – 12:00
Gudstjenesteopgaver
Prædikant: Niels Peder Nielsen Gudstjenesteleder: Leif Simonsen Lovsang: Hans Jørn Østerby Forbøn: A:  B: Lyd: Tim Baldwin Projektor: Søren Pedersen Roderiet: Team 3 – Vinnie Nielsen PitStop: Jonas Gonge Bamsebande: Sara Debel Kirketjener: Arne Pedersen Alterblomster: Britt Kristensen Gudstjenesteværter: Irene og Anders Jørgensen, Søren Fink Livestreaming: Jakob Abildtrup Profetteam:
okt
28
søn
2018
10:30 Gudstjenesteopgaver
Gudstjenesteopgaver
okt 28 kl. 10:30 – 12:00
Gudstjenesteopgaver
Prædikant: Peter Sode Jensen Gudstjenesteleder: Torben Mathiesen Lovsang: Jørgen Peter Futtrup Forbøn: A:  B: Lyd: Mads Nielsen Projektor: Leif Stagis Roderiet: Team 1 – Merete Heldt PitStop: Benedikte og Simon Nygaard Bamsebande: Charlotte Linde Kirketjener: Olav Heldt Alterblomster: Niels Kristensen Gudstjenesteværter: Marianne og Jan Christoffersen, Knud Jørgensen Livestreaming: Kim Højland Profetteam:
nov
4
søn
2018
10:30 Gudstjenesteopgaver
Gudstjenesteopgaver
nov 4 kl. 10:30 – 12:00
Gudstjenesteopgaver
Prædikant: Frans Vestergaard Jensen Gudstjenesteleder: Berit Bagger Lovsang: Jonas Larsen Søholm Forbøn: A:  B: Lyd: Tim Baldwin Projektor: Søren Pedersen Roderiet: Team 2 – Betina Meldgaard PitStop: Anne Cathrine Mølgaard Bamsebande: Rikke Jakobsen Kirketjener: Birthe og Keld Schrøder-Thomsen Alterblomster: Birthe Schrøder-Thomsen Gudstjenesteværter: Carsten Hvergel, Margit Rabjerg, Lene Holm Livestreaming: Silas Sakskjær Profetteam: Frokost: Gitte og[...]
nov
11
søn
2018
10:30 Gudstjenesteopgaver
Gudstjenesteopgaver
nov 11 kl. 10:30 – 12:00
Gudstjenesteopgaver
Prædikant: Hans Jørn Østerby Liturg og gudstjenesteleder: Peter Sode Jensen Teamleder: Peter Sode Jensen Lovsang: Hans Jørn Østerby Forbøn: A:  B: Lyd: Søren Baldwin Projektor: Hanne Vingborg Roderiet: Ingen PitStop: Ingen Bamsebande: Ingen Kirketjener: Inge Jørgensen Alterblomster: Merete Simonsen Gudstjenesteværter: Gitte Østerby, Karen Aagaard, Bjarke Hauge Livestreaming: Ingolf Høyland Profetteam:
nov
25
søn
2018
10:30 Gudstjenesteopgaver
Gudstjenesteopgaver
nov 25 kl. 10:30 – 12:00
Gudstjenesteopgaver
Prædikant: Henrik Kildahl Gudstjenesteleder: Torben Mathiesen Lovsang: Jørgen Peter Futtrup Forbøn: A:  B: Lyd: Mads Nielsen Projektor: Søren Pedersen Roderiet: Team 3 – Vinnie Nielsen PitStop: Benedikte og Simon Nygaard Bamsebande: Marianne Vindum Kirketjener: Bjarne Toftdal Alterblomster: Irene D. Nielsen Gudstjenesteværter: Alice Møberg, Morten Meldgaard, Marianne Jørgensen Livestreaming: Finn Jørgensen Profetteam:
dec
2
søn
2018
10:30 Gudstjenesteopgaver
Gudstjenesteopgaver
dec 2 kl. 10:30 – 12:00
Gudstjenesteopgaver
Prædikant: Niels Peder Nielsen Gudstjenesteleder: Leif Simonsen Lovsang: Jonas Larsen Søholm Forbøn: A:  B: Lyd: Tim Baldwin Projektor: Søren Pedersen Roderiet: Team 1 – Merete Heldt PitStop: Birgitte Tølbøl Bamsebande: Rikke Jakobsen Kirketjener: Kirsten og Henning Hauge Sørensen Alterblomster: Irene Jørgensen Gudstjenesteværter: Irene og Anders Jørgensen, Søren Fink Livestreaming: Jakob Abildtrup Profetteam: Frokost: Karin og[...]
dec
9
søn
2018
10:30 Gudstjenesteopgaver
Gudstjenesteopgaver
dec 9 kl. 10:30 – 12:00
Gudstjenesteopgaver
Prædikant: Peter Sode Jensen Gudstjenesteleder: Lovsang: Jørgen Peter Futtrup Forbøn: A:  B: Lyd: Projektor: Leif Stagis Roderiet: Ingen PitStop: Ingen Bamsebande: Ingen Kirketjener: Hanne og Svend Erik Kristensen Alterblomster: Britt Kristensen Gudstjenesteværter: Marianne og Jan Christoffersen, Knud Jørgensen Livestreaming: Ingolf Høyland Profetteam:
dec
16
søn
2018
10:30 Gudstjenesteopgaver
Gudstjenesteopgaver
dec 16 kl. 10:30 – 12:00
Gudstjenesteopgaver
Prædikant: Torben Mathiesen Gudstjenesteleder: Lovsang: Jan Rostved Forbøn: A:  B: Lyd: ?? Projektor: Hanne Vingborg Roderiet: Team 2 – Betina Meldgaard PitStop: ?? Bamsebande: Hanne Søholm Kirketjener: Rosa og Børge Kristiansen + Hanne Laursen Alterblomster: Niels Kristensen Gudstjenesteværter: Carsten Hvergel, Margit Rabjerg, Niels Peder Nielsen Livestreaming: Kim Højland Profetteam:

Hvordan fungerer rengøringen i kirken?

Det har stor værdi at menighedens medlemmer kender kirkens lokaler – også depoterne og de praktiske arbejdsgange. Derfor varetages rengøring også af kirkens egne medlemmer og brugere.

Ordningen er obligatorisk og fungerer ved, at arbejdsgrupper på 7 – 14 personer har tjansen 2½ gang om året. Selv om det kun er få gange om året, kommer det sjældent belejligt, derfor opfordres alle medlemmer til at være opmærksom på kalenderen nedenfor, således at hverdagens gøremål kan planlægges i overensstemmelse med denne opgave.

Der bruges mellem 1½ – 2½ time på opgaven. Nogen grupper mødes til fælles aftensmad før rengøring – andre uddelegere rengøringen mellem sig og kommer ind i kirken på forskellige tidspunkter i løbet i ugen.

Nogle arbejdsgrupper er sammensat ud fra geografiske hensyn, andre gennem cellegruppestruktur, men de fleste fungerer blot som et arbejdsfællesskab, hvor man hjælper hinanden med en praktisk opgave. Ved langvarig sygdom eller andre omstændigheder, der betyder, at det individuelle bidrag er begrænset, kontaktes sekretariatet: tlf: 8681 6835|

Skriv til Kit Hvergel, hvis du ønsker at komme i en arbejdsgruppe.
Se navne på tovholderne for de forskellige arbejdsgrupper. Her

Rengøringskalender