Hvem laver gudstjenesterne?

Mellem 10-25 frivillige er engageret i at løse opgaver til hver gudstjeneste. Kirketjenere, skærmteam, lydfolk, streaming-team, musikere og sangere, mødeledere, forbønsteam, børneteam, gudstjenesteværter…

Kontakt Hanne Dalsgaard, hvis du ønsker at blive en del af disse teams

Gudstjenesteopgaver

mar
24
søn
2019
10:30 Gudstjenesteopgaver
Gudstjenesteopgaver
mar 24 kl. 10:30 – 12:00
Gudstjenesteopgaver
Prædikant: Niels Peder Nielsen Gudstjenesteleder: Leif Simonsen Lovsang: Eva Thygesen Forbøn: A: Ulrik Bagger og Per Højsgaard  B: Helle Bjerregaard og Merete Simonsen Lyd: Tim Baldwin Projektor: Søren Pedersen Roderiet: Betina Meldgaard – Team 2 PitStop: Benedikte Nygaard og Simon Nygaard Bamsebande: Hanne Søholm Kirketjener: Arne Pedersen Alterblomster: Merete Simonsen Gudstjenesteværter: Marianne og Jan Christoffersen,[...]
mar
31
søn
2019
10:30 Gudstjenesteopgaver
Gudstjenesteopgaver
mar 31 kl. 10:30 – 12:00
Gudstjenesteopgaver
Prædikant: Henrik Kildahl Gudstjenesteleder: Torben Mathiesen/Metus Kristensen Lovsang: Jørgen-Peter Futtrup Forbøn: A: Leif Simonsen og Metus Kristensen  B: Kirsten Bruun og Annalise Højrup Lyd: Mads Nielsen Projektor: Hanne Vingborg Roderiet: Team 3 – Vinnie Nielsen PitStop: Benedikte og Simon Nygaard Bamsebande: Marianne Vindum Kirketjener: Olav Heldt Alterblomster: Niels Kristensen Gudstjenesteværter: Carsten Hvergel, Margit Rabjerg, Irene[...]
apr
7
søn
2019
10:30 Gudstjenesteopgaver
Gudstjenesteopgaver
apr 7 kl. 10:30 – 12:00
Gudstjenesteopgaver
Prædikant: René Ottesen, Åbne Døre Gudstjenesteleder: Vakant Lovsang: ReTrobandet – Søren Baldwin Forbøn: A: Metus Kristensen og Martin Lauridsen  B: Jesper Winberg og Leif Simonsen Lyd: Tim Baldwin Projektor: Leif Stagis Roderiet: Team 1 – Merete Heldt PitStop: Niels Thomassen Bamsebande: Helle Kokfelt Kirketjener: Birthe og Keld Schrøder-Thomsen Alterblomster: Birthe Schrøder-Thomsen Gudstjenesteværter: Alice Møberg, Karen[...]
apr
14
søn
2019
10:30 Gudstjenesteopgaver
Gudstjenesteopgaver
apr 14 kl. 10:30 – 12:00
Gudstjenesteopgaver
FamiliegudstjenesteTEAM: Ledt af Hanne Dalsgaard og Lis Abildtrup Gudstjenesteleder: Lis Abildtrup Lovsang: Hanne Dalsgaard Forbøn: A: Helle Bjerregaard og Merete Simonsen B: Jesper Winberg og Leif Simonsen Lyd: Tim Baldwin Projektor: Hanne Vingborg Roderiet: Ingen PitStop: Ingen Bamsebande: Ingen Kirketjener:  Hanne og Svend Erik Kristensen Alterblomster: Irene D. Nielsen Gudstjenesteværter: Gitte Østerby, Morten Meldgaard, Marianne[...]
apr
19
fre
2019
19:00 Gudstjensteopgaver
Gudstjensteopgaver
apr 19 kl. 19:00 – 20:00
Gudstjensteopgaver
Prædikant: Frans Vestergaard Jensen Gudstjenesteleder: Karsten Holm Lovsang: Hanne Dalsgaard Forbøn: A:  B: Lyd: Mads Nielsen Projektor: Leif Stagis Roderiet: Ingen PitStop: Ingen Bamsebande: Ingen Kirketjener: Inge Jørgensen Alterblomster: Ingen Gudstjenesteværter: Ingen Livestreaming: Jakob Abildtrup Profetteam:
apr
21
søn
2019
10:30 Gudstjenesteopgaver
Gudstjenesteopgaver
apr 21 kl. 10:30 – 12:00
Gudstjenesteopgaver
Prædikant: Frans Vestergaard Jensen Gudstjenesteleder: Berit Bagger Lovsang: Hanne Dalsgaard Forbøn: A: B: Lyd: Tim Baldwin Projektor: Søren Pedersen Roderiet: Betina Meldgaard – Team 2 PitStop: Jonas Gonge Bamsebande: Lise Bilberg Kirketjener: Rosa og Børge Kristiansen + Hanne Laursen Alterblomster: Britt Kristensen Gudstjenesteværter: Irene og Anders Jørgensen, Søren Fink Livestreaming: Kim Højland Profetteam:
apr
28
søn
2019
10:30 Gudstjenesteopgaver
Gudstjenesteopgaver
apr 28 kl. 10:30 – 12:00
Gudstjenesteopgaver
Prædikant: Frans Vestergaard Jensen Gudstjenesteleder: Leif Simonsen Lovsang: Jørgen-Peter Futtrup Forbøn: A:  B: Lyd: Tim Baldwin Projektor: Hanne Vingborg Roderiet: Vinnie Nielsen -Team 3 PitStop: Birgitte Tølbøl Bamsebande: Judith Vestergaard Jensen Kirketjener: Kirsten og Henning Hauge Sørensen Alterblomster: Niels Kristensen Gudstjenesteværter: Marianne og Jan Christoffersen, Knud Jørgensen Livestreaming: Ingolf Høyland Profetteam:
maj
5
søn
2019
10:30 Gudstjenesteopgaver
Gudstjenesteopgaver
maj 5 kl. 10:30 – 12:00
Gudstjenesteopgaver
Prædikant: Anders Michael Hansen Gudstjenesteleder: Berit Bagger Lovsang: Eva Thygesen Forbøn: A:  B: Lyd: Tim Baldwin Projektor: Leif Stagis Roderiet: Merete Heldt – Team 1 PitStop: ?? Bamsebande: Anne Louise Skoven Koch Kirketjener: Bjarne Toftdal Alterblomster: Irene D. Nielsen Gudstjenesteværter: Carsten Hvergel, Margit Rabjerg, Irene D. Nielsen Livestreaming: Finn Jørgensen Profetteam: Kirkefrokost: Sarah Borup med team
maj
12
søn
2019
10:30 Gudstjenesteopgaver
Gudstjenesteopgaver
maj 12 kl. 10:30 – 12:00
Gudstjenesteopgaver
Prædikant: ?? Gudstjenesteleder: ?? Lovsang: Simon Skoven Koch Forbøn: A:  B: Lyd: Tim Baldwin Projektor: Søren Pedersen Roderiet: Ingen PitStop: Ingen Bamsebande: Ingen Kirketjener: Arne Pedersen Alterblomster: Merete Simonsen Gudstjenesteværter: Gitte Østerby, Karen Aagaard, Bjarke Hauge Livestreaming: Jakob Abildtrup Profetteam:
maj
19
søn
2019
10:30 Gudstjenesteopgaver
Gudstjenesteopgaver
maj 19 kl. 10:30 – 12:00
Gudstjenesteopgaver
Prædikant: Frans Vestergaard Jensen Gudstjenesteleder: Torben Mathiesen Lovsang: Hanne Dalsgaard Forbøn: A:  B: Lyd: Mads Nielsen Projektor: Leif Stagis Roderiet: Team 2 – Betina Meldgaard PitStop: ?? Bamsebande: Hanne Søholm Kirketjener: Olav Heldt Alterblomster: Irene Jørgensen Gudstjenesteværter: Alice Møberg, Morten Meldgaard, Marianne Jørgensen Livestreaming: Kim Højland Profetteam:
maj
26
søn
2019
10:30 Gudstjenesteopgaver
Gudstjenesteopgaver
maj 26 kl. 10:30 – 12:00
Gudstjenesteopgaver
Prædikant: Frans Vestergaard Jensen Gudstjenesteleder: Berit Bagger Lovsang: Jørgen-Peter Futtrup Forbøn: A:  B: Lyd: Tim Baldwin Projektor: Søren Pedersen Roderiet: Team 3 – Vinnie Nielsen PitStop: Marianne og Thomas Jørgensen Bamsebande: Marianne Vindum Kirketjener: Birthe og Keld Schrøder-Thomsen Alterblomster: Birthe Schrøder-Thomsen Gudstjenesteværter: Iren og Anders Jørgensen, Søren Fink Livestreaming: Ingolf Høyland Profetteam:
maj
30
tors
2019
10:30 Gudstjenesteopgaver
Gudstjenesteopgaver
maj 30 kl. 10:30 – 12:00
Gudstjenesteopgaver
Prædikant: Henrik Kildahl Gudstjenesteleder: Leif Simonsen  Lovsang: Hanne Dalsgaard Forbøn: A:  B: Lyd: Tim Baldwin Projektor: Hanne Vingborg Roderiet: Team 1 – Merete Heldt PitStop: Birgitte Tølbøl Bamsebande: Helle Kokfelt Kirketjener: Hanne og Svend Erik Kristensen + Inge Jørgensen Alterblomster: Udsmykningsteam Gudstjenesteværter: Marianne og Jan Christoffersen, Knud Jørgensen Livestreaming: Finn Jørgensen Profetteam:
jun
9
søn
2019
10:30 Gudstjenesteopgaver
Gudstjenesteopgaver
jun 9 kl. 10:30 – 12:00
Gudstjenesteopgaver
Prædikant: Frans Vestergaard Jensen Gudstjenesteleder: Torben Mathiesen Lovsang: Simon Skoven Koch Forbøn: A:  B: Lyd: Mads Nielsen Projektor: Leif Stagis Roderiet: Team 2 – Betina Meldgaard PitStop: Marianne og Thomas Jørgensen Bamsebande: Lise Bilberg Kirketjener: Rosa og Børge Kristiansen + Hanne Laursen Alterblomster: Britt Kristensen Gudstjenesteværter: Carsten Hvergel, Margit Rabjerg, Niels Peder Nielsen Livestreaming: Jakob[...]
jun
16
søn
2019
10:30 Gudstjenesteopgaver
Gudstjenesteopgaver
jun 16 kl. 10:30 – 12:00
Gudstjenesteopgaver
Prædikant: Gudstjenesteleder: Lovsang: Forbøn: A:  B: Lyd: Projektor: Roderiet: PitStop: Bamsebande: Kirketjener: Alterblomster: Gudstjenesteværter: Livestreaming: Profetteam:
jun
23
søn
2019
10:30 Gudstjenesteopgaver
Gudstjenesteopgaver
jun 23 kl. 10:30 – 12:00
Gudstjenesteopgaver
Prædikant: Gudstjenesteleder: Lovsang: Forbøn: A:  B: Lyd: Projektor: Roderiet: PitStop: Bamsebande: Kirketjener: Alterblomster: Gudstjenesteværter: Livestreaming: Profetteam:
jun
30
søn
2019
10:30 Gudstjenesteopgaver
Gudstjenesteopgaver
jun 30 kl. 10:30 – 12:00
Gudstjenesteopgaver
Prædikant: Gudstjenesteleder: Lovsang: Forbøn: A:  B: Lyd: Projektor: Roderiet: PitStop: Bamsebande: Kirketjener: Alterblomster: Gudstjenesteværter: Livestreaming: Profetteam:
jul
7
søn
2019
10:30 Gudstjenesteopgaver
Gudstjenesteopgaver
jul 7 kl. 10:30 – 12:00
Gudstjenesteopgaver
Prædikant: Gudstjenesteleder: Lovsang: Forbøn: A:  B: Lyd: Projektor: Roderiet: PitStop: Bamsebande: Kirketjener: Alterblomster: Gudstjenesteværter: Livestreaming: Profetteam:

Hvordan fungerer rengøringen i kirken?

Det har stor værdi at menighedens medlemmer kender kirkens lokaler – også depoterne og de praktiske arbejdsgange. Derfor varetages rengøring også af kirkens egne medlemmer og brugere.

Ordningen er obligatorisk og fungerer ved, at arbejdsgrupper på 7 – 14 personer har tjansen 2½ gang om året. Selv om det kun er få gange om året, kommer det sjældent belejligt, derfor opfordres alle medlemmer til at være opmærksom på kalenderen nedenfor, således at hverdagens gøremål kan planlægges i overensstemmelse med denne opgave.

Der bruges mellem 1½ – 2½ time på opgaven. Nogen grupper mødes til fælles aftensmad før rengøring – andre uddelegere rengøringen mellem sig og kommer ind i kirken på forskellige tidspunkter i løbet i ugen.

Nogle arbejdsgrupper er sammensat ud fra geografiske hensyn, andre gennem cellegruppestruktur, men de fleste fungerer blot som et arbejdsfællesskab, hvor man hjælper hinanden med en praktisk opgave. Ved langvarig sygdom eller andre omstændigheder, der betyder, at det individuelle bidrag er begrænset, kontaktes sekretariatet: tlf: 8681 6835|

Skriv til Kit Hvergel, hvis du ønsker at komme i en arbejdsgruppe.
Se navne på tovholderne for de forskellige arbejdsgrupper. Her

Rengøringskalender