
I fastetiden sætter vi fokus på vores åndelige rødder og åndelige frugter.
Rødder fordi vi vil være solidt plantet i Guds ord og kærlighed – og hvile i hans nærvær
Frugter fordi vi vil leve fuldt ud og ligne Jesus.
Du kan være med om søndagen til gudstjenesterne, hvor vi har fokus på de forskellige åndelige discipliner. Vores prædikerne udgives desuden på vores nye podcastkanal. Der vil også til hver uge være spørgsmål til refleksion, som du kan arbejde med selv – eller sammen med din smågruppe.
Vær med i den daglige læsning om Jesus i Lukasevangeliet. Du kan være med ved at tilmelde dig vores læse-gruppe på Facebook. Her modtager du daglige påmindelser om dagens læsning og mulighed for at tage del i fællesskabet ved at dele spørgsmål og overvejelser i gruppen. Endelig kan du også deltage i online morgenbøn tirsdag kl. 6.00-6.30.
Det hele begynder med Askeonsdagsgudstjeneste d. 22. februar kl. 19.30 i kirkesalen
Hvorfor faste?
At faste er en menneskelig nødvendighed.
I den kristne historie, -såvel som den jødiske, har fasten altid haft en naturlig plads. Som fri, og dermed ansvarlig for sit liv, vælger hvert menneske hvad han skal sige ja og nej til. Vores valg former os. Vi kan vælge at sløse vores liv væk. Vi har også mulighed for at bevare vores værdighed. Vi kan hænge os i det der deformerer vores ansigt. Vi kan også overgive os til det der forædler vores sjæl. Den kristne brug af fasten hviler på erkendelsen af menneskets svimlende kapacitet. Vi er i stand til at gøre det mest forfærdelige. Men vi bærer også Guds billede. Hvad der bliver ud af vores liv, har dog intet at gøre med vores evne til at tage os selv i nakken, men kun med hvilke magter vi allierer os. Nåden er den kristnes største privilegium. Livet er gratis fra begyndelsen. Frelsen er en ufortjent gave.
Men når Gud åbner sin hånd og rækker sine gaver til os, er det os der vælger hvordan vi vil forvalte dem. Det er her fasten kommer ind i billedet. At faste er at tage sig selv alvorligt. Det er at tænke stort om livet og forvalte den gave det er at være menneske. Læs mere af Haldorff´s vejledning til fasten her.